Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

Полтавка 30 років вишиває портрети Шевченка

Полтавка 30 років вишиває портрети Шевченка

Портрети та віршовані рядки Тараса Шевченка полтавка Зоя Коваленко вишиває близько тридцяти років. Мистецтвом займається із дитинства. Своїх робіт за цей час не рахувала, бо більшість із них не зберігає вдома – дарує знайомим. Про вишивання та зв’язок із Шевченком Зоя Коваленко розповіла журналістам «Лтави».

Це перша робота Зої Коваленко, присвячена Тарасові Шевченку. Її майстриня створила у 1989-му як хоругву для однієї із громадських організацій. Відтоді, каже, на більшості робіт зображує поета. За словами пані Зої, у неї до Шевченка особливе ставлення.

Зоя Коваленко, вишивальниця: 14 грудня 1845 Тарас Шевченко написав «І мертвим, і живим…» А я 14 грудня через 106 років народилася. Я вважаю, що я ненарожденна, він напророкував, що я народжуся.

Нині вишиває переважно хрестиком, а не гладдю, через проблеми із зором. Зоя Коваленко говорить: ніколи не створює двох однакових робіт і не вишиває те, що їй не подобається.

Зоя Коваленко, вишивальниця: Зараз я вишиваю Катерину і там є москаль. Я вже домовилася із іншою вишивальницею, теж Зоя, вона мені вишиє москаля, бо інакше, я зненавиджу, недовишию картину, я не можу. А картина повинна бути повністю.

Цю роботу пані Зоя створила на початку бойових дій на сході України. Називає своїм оберегом. На ній – цитати із поезії Шевченка. Зазвичай це полотно висить вдома біля ліжка, розповідає майстриня, буває бере його з собою в подорожі.

Зоя Коваленко, вишивальниця: Це – невмируща душа за стародавніми традиціями. Через те тут і слова «Не вмирає душа наша, не вмирає воля». І, звичайно, її тримає українка. Це – тому, що напали і наші хлопці захищають.

Свої вироби не продає - дарує близьким і знайомим, - розповідає майстриня. Також передає військовим в зону проведення операції об'єднаних сил. Туди вишиває стилізовані роботи на більш цупкій тканині. Крім України, вишивки Зої Коваленко є в приватних колекціях і музеях Канади, Австралії, Америки, Королівстві Великої Британії, Німеччини, інших країн.