Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Марина Проскурняк
Марина Проскурняк

"За" і "проти": Заробітки за кордоном чи робота у Полтаві?

"За" і  "проти": Заробітки за кордоном чи робота у Полтаві?

Заробітки за кордоном чи робота у Полтаві? Чи варто виїжджати працювати в інші країни або є перспективи знайти роботу на Полтавщині? Та скільки годин на добу працюють ті, хто наважилися виїхати за межі України?  Відповіді на ці питання знають журналісти "Лтави".

Журналістка Наталія Очкань  працює  на  «Українському радіо».  У  кінці місяця,  через оптимізацію,   втратить роботу. Зараз  намагається  працевлаштуватися.  Говорить,  пропозиції щодо  роботи  в полтавських   інтернет–виданнях отримує чи не щодня.

Наталія Очкань, журналістка:  Та заробітна плата, яку мені пропонують, мене не влаштовує. Я навіть працюючи на Всеукраїнських виданнях , все рівно  я ще десь працювала. Тобто три – чотири роботи. В мене двоє дітей.

Наталія працювала закордоном. Нещодавно повернулася  з Польщі. Каже,  поїхала для того, щоб зрозуміти, чи справиться з фізичним навантаженнями. Робила  по 12 годин на добу   на підприємстві,  де виробляли аерозолі для дезодорантів. Отримувала  по  10 – 25 злотих за годину. Що приблизно  80 – 90 гривень.

Наталія Очкань, журналістка: Спочатку  було важко. Дванадцять годин на ногах, тим паче після режиму, що ти сидиш за комп’ютером. І це такий стрес для організму. Але потім втяглась.

За словами  голови ради підприємців Полтави  Євгена Диканя,  в області щороку збільшується кількість людей  працездатного віку , які їдуть на заробітки за кордон.  Це молодь віком 25 – 35 років.

Євген Дикань, підприємець: Я считаю,что ехать туда незачем. Почему?! Потому что если бы они работали те часы, которые работают там по 14 часов, они бы заработали  те же самые  деньги. 

На Полтавщині, говорить  директор обласного  центру зайнятості Катерина Клавдієва,  нині ринок праці потребує   лікарів, інженерів, швачок, слюсарів,  кухарів, офіціантів.  І додає,  аби бути затребуваним потрібно постійно вчитися .

Катерина Клавдієва, директор Полтавського обласного  центру зайнятості:  Це ілюзія, що ти закінчиш в системі профтехосвіти, або термінові курси і ти сьогодні будеш працювати. Треба розуміти, щоб стати фахівцем треба  три - чотири роки і знову вдосконалюватися. Оце те, що нам потрібно прививати молоді – постійно навчатися.

Падіння курсу гривні, підвищення тарифів, подорожчання продуктів першої необхідності - не причина залишати Україну в пошуках роботи -  каже Катерина Клавдієва.  Пояснює:   40 – 45 річні заробітчани, коли повертаються із – за кордону,  не мають офіційного стажу. 

Катерина Клавдієва, директор Полтавського обласного  центру зайнятості: Це або була нелегальна зайнятість, або працевлаштування за кордоном. І коли починаєш досліджувати, розумієш - дуже багато втрат. На ринку праці людина в 40 – 45 років повинна відбутися, повинна мати досвід роботи, яка має певну кваліфікацію. І спеціаліст високого рівня.

Героїня нашого сюжету каже, на роботу в Полтаві не розраховує,  влітку знову планує  їхати  працювати  за кордон. Своїх двох синів залишить у батьків.

Наталія Очкань, журналістка:Але я не знаю, за що на рівні Полтавщини мені взятися ,щоб мене задовольняло  матеріально, щоб була заробітна плата, яка б мені дозволяла проживати.