Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Гриненко
Ольга Гриненко

На Полтавщині не вистачає приміщень для тренувань людей з інвалідністю

На Полтавщині не вистачає приміщень для тренувань людей з інвалідністю

Спортсмени з інвалідністю шукають приміщення для тренувань. Микола Богодистий останні 15 років займається із спортсменами, які мають вади слуху. Наставник з карате говорить: зі спортивним інвентарем допомагають спонсори, а от з приміщенням  - проблема. Про нагальні потреби спортивних секцій для людей з інвалідністю -  дивіться у нашому сюжеті.

Олександр Махно - майстер спорту міжнародного класу. Спортсмен має порушення слуху. Він більше п’яти років займається карате. У 2017-му став чемпіоном та срібним призером на Дефлімпійських іграх. Каже: після завершення змагальної кар’єри хоче стати тренером.

Олександр Махно,  майстер спорту міжнародного класу: Спочатку я займався футболом. Через велику кількість спортсменів, а їх було 40 чоловік, мені було складно потрапити до збірної. Потім мені запропонували зайнятися карате. Я прийшов сюди й потрапив до збірної. Тут в мене є майбутнє

Микола Богодистий тренує спортсменів з порушеннями слуху, які в минулому році представили Україну на Дефлімпіаді й вибороли 15 медалей. Наставник розповідає: не вистачає фахових тренерів та спортивних залів, щоб спорт для людей з інвалідністю став доступнішим. Нині тренер самостійно оплачує оренду спортивної зали, в якій тренує дефлімпійців. Микола Богодистий каже: приміщення для занять шукав тривалий час.

Микола Богодистий, заслужений тренер України: Тому що нам потрібна квадратура дуже велика, щоб спортсмени змогли  багато рухатись. І також нам потрібні висока стеля. Ми з нашими спортсменами знайшли цей зал і самі його ремонтували.

З 2004-го року Федір Дубровін тренує спортсменів з порушеннями зору. Розповідає: у секції з голболу 25 чоловік. Кількість учнів не збільшують.

Федір Дубровін, тренер полтавської національної збірної з голболу: То ми з 2004-2006-ий рік де тільки не були: і 25-та школа нас прихистила, й 32, і 30-та. І басейн «Дельфін» і 17-та школа. Не в кожній спортивній залі дають можливість ворота зберігати та переставляти. Десь можемо підлогу подряпати, наклейки для орієнтування клеїмо.

У цьому році вперше з обласного бюджету виділили кошти на оренду приміщень для занять спортсменів з інвалідністю, говорить начальник регіонально центру «Інваспорт» Олександр Верещака. 

Олександр Верещака,  начальник регіонального центру «Інваспорт»: Були надані кошти на 2018-й рік у розмірі приблизно 900 тисяч гривень,  які будуть розподілені між секціями чисто для занять. Без чемпіонатів України та області, а для занять і тренувань наших спортсменів.

Часто спортивні зали розташовані на другому-третьому поверсі, каже Олександр Верещака.І додає: люди на візку не мають можливості відвідувати тренування. Також на Полтавщині відсутня спортивна база для людей з інвалідністю. Такий спеціалізований комплекс дозволив би залучити більше  людей до занять спортом.

Олександр Верещака,  начальник регіонального центру «Інваспорт»: Доступність – це те що людина на візку може одразу заїхати до спортивної зали. До вбиральні, в роздягальню.  Це саме головне. Тому що багато людей з такими порушеннями здоров’я не мають змоги прийняти участь через те що є бажання, але немає можливості потрапити до спортивної зали. 

Дитячий оздоровчий центр «Маяк», що в селі Головачі зроблять інклюзивним, каже начальник обласного управління сім’ї, молоді та спорту Олександр  Буцький. 12-го квітня на обласній сесії розглянуть питання щодо ремонту в «Маяку» та спрямування коштів на це. А саме, 16-ти мільйонів гривень.

Олександр Буцький, начальник обласного управління у справах сім’ї, молоді та спорту: Він буде повністю інклюзивний. Тобто,  там буде один житловий корпус з ліфтом – це значно здорожує проект. Але дійсно буде двоповерховий і третій поверх буде мансардний – це саме для віз очників та інших людей без ніг.

За словами Олександра  Буцького, з обласного бюджету виділили кошти на антивандальні спортивні майданчики. Вартість тендеру – вісім мільйонів гривень. Планують закупити 50 спеціальних конструкцій.

Олександр Буцький, начальник обласного управління у справах сім’ї, молоді та спорту: Серед цих 50-ти буде певна кількість 3 чи 5 чи 7, зараз ми рахуємо, буде передано на потреби саме цих закладів на потреби людей з інвалідністю. Наприклад гойдалка, яка під лаштована під візок. «Веселка», яка розрахована під візок.