Паводки та морози у квітні чекають на полтавців
Ті, хто не вірить у народні прикмети. 23 березня відзначають Всесвітній день метеоролога. Як та скільки працюють полтавські синоптики і якої погоди очікувати в найближчі дні знає Олексій Липоватий і Марина Проскурняк.
Ольга Штитьова закінчила Одеський гідрометеорологічний інститут. Метеорологом працює 35 років. Збирає дані для метеослужби. Говорить, що мріє про той час, коли обладнання працюватиме дистанційно, а виходити на метеорологічний майданчик за будь-якої погоди і в будь-який час доби – буде не потрібно.
Ольга Штитьова, завідувачка сектором метеорологічних спостережень Полтавського обласного центру з гідрометеорології: Вимоги посилюються, а зарплати зменшуються . І у техніка, який ходить на майданчик у будь – яку погоду і вночі і у прибиральниці, яка тут прийшла , помила приблизно однакові зарплати.
Марина Проскурняк, журналіст: На цьому метеорологічному майданчику спеціалісти кожні три години досліджують силу та напрямок вітру, температуру та вологість повітря, визначають температуру землі на різних глибинах . Всі ці дані передають у центр обробки до Києва.
Труднощів у спостереженні за погодою додає стан обладнання, яким користуються метеорологи – говорить Ольга Штитьова. Каже: вони не сучасні, деякі потребують заміни.
Ольга Штитьова, завідувачка сектором метеорологічних спостережень Полтавського обласного центру з гідрометеорології: Вітровимірювальний прилад у нас ще старий, але у аеропорту вже є сучасної марки,які навіть підігрівають датчик, щоб він не замерзав. У нас замерзає – коли ожеледиця, коли хуртовина – він тормозить.
На Полтавщині 5 метеорологічних станцій - в обласному центрі, Гадячі, Лубнах, Веселому Подолі та Кобеляках. Вони цілодобово ведуть спостереження за забрудненням атмосферного повітря та ґрунтових вод, вимірюють радіаційний фон. За цим стежать 115 працівників - говорить заступник начальника обласного центру з гідрометеорології Володимир Богмацера. Низька заробітна платня, відсутність молодих кадрів, слабка матеріальна база - основні проблеми, з якими стикаються метеорологи не тільки області, а й України.
Володимир Богмацера, заступник начальника Полтавського обласного центру з гідрометеорології:Сільське господарство без нас не обійдеться – прогноз урожайності, вологозапаси, вегетаційний період кожної рослини, І надаємо ці спостереження безкоштовно всім організаціям.
Синоптик обласного центру з гідрометеорології Олена Панченко говорить, завдяки кропіткій роботі нашому центру вдалося отримати сертифікат, який дозволяє обслуговувати полтавський аеропорт.
Олена Панченко, провідний синоптик Полтавського обласного центру з гідрометеорології: Це було дуже напружена робота. Якщо інші робили це за 2 – 3 роки, то ми зробили за пів року.
Щодо погоди, то Олена Панченко каже: березень був аномально холодним. Тепла очікувати не раніше ніж з 26 березня. Йтимуть невеликі дощі. Тому треба готуватися до танення снігу і паводків. А на початку квітня можливе повернення холодів та снігу. Як це було у 1997 році.