Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Марина Проскурняк
Марина Проскурняк

Паводки та морози у квітні чекають на полтавців

Паводки та морози у квітні чекають на полтавців

Ті, хто не вірить у народні прикмети. 23 березня відзначають Всесвітній день метеоролога. Як та скільки працюють полтавські синоптики і якої погоди очікувати в найближчі дні знає Олексій Липоватий і Марина Проскурняк.

Ольга Штитьова  закінчила Одеський гідрометеорологічний інститут. Метеорологом  працює  35 років.  Збирає дані  для метеослужби.  Говорить, що мріє про той час, коли  обладнання  працюватиме дистанційно,  а виходити на метеорологічний майданчик за   будь-якої  погоди   і в будь-який час доби – буде не потрібно.

Ольга Штитьова, завідувачка сектором метеорологічних   спостережень Полтавського  обласного центру з гідрометеорології:  Вимоги посилюються, а  зарплати зменшуються . І у техніка, який ходить на майданчик  у будь – яку погоду і вночі і  у прибиральниці, яка  тут прийшла , помила приблизно  однакові  зарплати.

Марина Проскурняк, журналіст:   На цьому метеорологічному майданчику спеціалісти кожні три години  досліджують силу та напрямок вітру, температуру та  вологість повітря, визначають температуру землі на різних глибинах . Всі ці дані передають у центр обробки до Києва.

Труднощів у спостереженні за погодою додає  стан обладнання, яким користуються метеорологи – говорить  Ольга Штитьова.  Каже:  вони не сучасні,  деякі  потребують заміни.

Ольга Штитьова, завідувачка сектором метеорологічних  спостережень Полтавського  обласного центру з гідрометеорології:  Вітровимірювальний прилад у нас ще старий, але  у  аеропорту вже є сучасної марки,які навіть  підігрівають  датчик, щоб він не замерзав. У нас замерзає – коли ожеледиця, коли  хуртовина – він тормозить.   

На Полтавщині   5 метеорологічних станцій -  в обласному центрі, Гадячі, Лубнах, Веселому Подолі та Кобеляках. Вони  цілодобово ведуть спостереження  за забрудненням атмосферного  повітря та ґрунтових вод, вимірюють радіаційний фон.  За цим стежать  115 працівників -   говорить   заступник начальника обласного  центру  з гідрометеорології  Володимир Богмацера.  Низька заробітна платня,  відсутність  молодих  кадрів,  слабка матеріальна база -   основні проблеми,  з якими стикаються  метеорологи не тільки  області, а й України.   

Володимир Богмацера,  заступник начальника Полтавського обласного  центру  з гідрометеорології:Сільське господарство без нас не обійдеться – прогноз урожайності, вологозапаси, вегетаційний період кожної рослини, І надаємо ці спостереження безкоштовно всім організаціям.

Синоптик  обласного центру з гідрометеорології Олена Панченко говорить, завдяки кропіткій роботі  нашому центру  вдалося  отримати сертифікат, який дозволяє  обслуговувати  полтавський аеропорт.

Олена Панченко,  провідний синоптик  Полтавського обласного центру з гідрометеорології:  Це було дуже напружена робота. Якщо інші робили це за 2 – 3 роки, то ми зробили за пів року.

Щодо погоди, то Олена Панченко  каже:   березень був аномально холодним.  Тепла очікувати не раніше ніж  з 26 березня.  Йтимуть   невеликі  дощі.  Тому треба готуватися до танення снігу  і  паводків.  А на початку квітня можливе повернення холодів та снігу. Як це було  у 1997 році.