Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Полтавські школярі вчилися розписувати крапанки

Полтавські школярі вчилися розписувати крапанки

Для семикласника Максима процес розпису крапанок – це можливість потренувати дрібну моторику та спритність. Говорить раніше таким не займався.  Це якби заняття для рук. Це корисно для того, щоб випрацювати терпіння та акуратність.

Крапанка – один з чотирьох основних видів розписаних великодніх яєць, разом з крашанкою, дряпанкою та писанкою. Завідувачка відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею Марія Пєсцова розповідає повір’я: начебто ці крапки – це сльози Діви Марії, яка плакала напередодні страти свого сина Ісуса Христа. Продовжує про технологію виготовлення: Це яйця курячі. На шкаралупі за допомогою воску вони зафарбовуються. Ставляться крапочки і зафарбовуються від найсвітлішого кольору до найтемнішого. Крапочка – це не так просто, як здається. Це захоплює, адже кожен колір має свій знак, свій символ. 

Для шестикласниці Вероніки це перший досвід виготовлення писанки. Дівчина хоче навчитися робити це красиво, бо раніше, розповідає, перед святом уся велика родина збиралася за розфарбовуванням святкових яєць. Це традиція, яка з поколінь переходить. Деяких бабусі навчили, деяких мами навчили.

Такі майстер-класи виховують патріотизм і національну свідомість у дітей, вважає Марія Пєсцова. І додає: особливо це важливо у час війни. Це дає уявлення про наше народне мистецтво, те, чим ми живемо, що у нас всередині, як нам витримати всі ці важкі дні і важкі випробування, встояти і не забути, хто ми є.

Науковиця нагадує: розпис писанок – українська традиція, якої дотримуються напередодні Великодня. У давнину розписані яйця клали у червоному кутку хати, де вони лежали протягом року. Люди вірили, що зображені на них символи оберігають мешканців оселі від зла та хвороб.