Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Давва
Ірина Давва

Полтавські спеціалісти пояснюють, як стать впливає на життя людей

Полтавські спеціалісти пояснюють, як стать впливає на життя людей

Це Катерина Погрібна. Про себе розповідає: має бойовий характер і з дитинства мріяла бути корисною для населення. Нині дівчина поповнила ряди патрульних, працює від січня. За цей час зрозуміла: тут немає жінок і чоловіків - є поліцейський.

Катерина Погрібна, рядовий поліції Як у нас, як і у чоловіків у нас однакові обов’язки . Ми однаково можемо керувати автомобілем, ми однаково носимо зброю ,ми носимо бронежелети , тобто у нас одинакова нагрузка . Але все ж таки чоловіки нам можуть допомогти . Все ж таки вони ставляться до нас як до жінок  навіть на роботі.

У парі з Катериною працює Роман Козловський. Патрулюють разом два місяці. Хлопець говорить: не зважає на те, що напарник - дівчина, головне - це професійні навички і ставлення до роботи.

Роман Козловський , рядовий  поліції  Вона дуже добре як жінка може скерувати конфлікт. Тобто такі ситуації , коли чоловік так не справиться як справиться жінка . Навіть в розмові з проблемними людьми вона справляється на «ура».

Не зважаючи на історію патрульних Романа та Катерини, найбільше гендерні стереотипи зустрічаються саме у професійній діяльності, - розповіла начальниця гендерного ресурсного центру Обласного молодіжного центру Наталія Панченко. Стереотипи часто змушують надавати перевагу чоловікам на керівні посади і очікувати, що жінки будуть підлеглими.

Наталія Панченко, начальниця  гендерного ресурсного центруОМЦЯ знаю дуже класних кравців , класних снайперів , я знаю дівчат , які краще за хлопців справді працюють на заводах, тому що вони розуміють специфіку. І точно знаю хлопців , які  є класними стилістами , дизайнерами.

Стандартний набір якостей для "справжньої жінки" та "справжнього чоловіка" в Україні формується ще зі школи, формуються у процесі так званої соціалізації. - продовжує пані Наталя. Науковиця та гендерна дослідниця Олена Стрельник вважає: і далі стереотипи не зникають. Прояв гендерної нерівності зберігається в сімейних відносинах, економіці, політиці.

Олена Стрельник, гендерна дослідниця В сучасному суспільстві значно більше гендерної рівності ніж це було в попередніх поколіннях.  З 2006 року в силу вступив про забезпечення рівних прав жінок і чоловіків і це було дуже потужним кроком.

Гендерні стереотипи суттєво впливають на суспільство загалом та на його окремі сфери. Зокрема напрацевлаштування і на заробітну плату, - вважає дослідниця.
Олена Стрельник, гендерна дослідниця За даними  державного комітету  статистики  жінки в середньому заробляють заробітну платню на 20 відсотків менше ніж зарплата чоловіків. Це пов’язано з гендерними переконаннями  проте ,що робота для жінок , кар’єрна самореалізація є менш важливою ніж для чоловіків.

У п’яти найбільших вузах Полтави спеціалісти обласного молодіжного центру минулого року провели опитування - про рівність чоловіків і жінок і їхні ролі у суспільстві. Понад 400 студентів висловили думки. Виявилось, що більшість молодих людей не знає, що означає поняття "гендерна рівність", і мислить стереотипно. Озвучує зібрані думки Наталія Панченко.

Наталія Панченко, начальниця  гендерного ресурсного центру Жінка повинна займатися господарством , вона може працювати , але це не повинні бути якісь керівні посади , що чоловік повинен утримувати родину в будь-якому випадку і за виховання  дітей відповідає суто жінка .

Населенню неодмінно треба пояснювати і роз'яснювати, що таке гендерна рівність чи нерівність, - вважають експерти, яких ми задіяли у підготовці матеріалу. Наразі у Полтаві реалізували курси самооборони для жінок і є програма гендерної просвіти, розрахована для школярів.