Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

У Полтаві показали оновлену стрічку про художника-повстанця

У Полтаві показали оновлену стрічку про художника-повстанця

«Здобути, або не бути» – перша назва стрічки про художника Ніла Хасевича. Її режисер Микола Ткачук відзняв 25 років тому. Нині – доповнив новими відомостями і перейменував. Служба безпеки передала мені матеріали, які в ті часи, коли я знімав, були недоступні. По-перше ми не мали фотокарток загиблих Хаскевича і його хлопців. Потім ввійшла ще відеохроніка. Коли я знімав кіно, відео ще не було таким поширеним, його не було.

Фільм – про художника минулого століття Ніла Хасевича із Рівненщини. Він долучився до Української повстанської армії, керував підпільною друкарнею та випускав агітматеріали. Організатор заходу Микола Кульчинський говорить: Міг жити, де завгодно в світі, виставки були по всьому світу. Ні, пішов в УПА і там своїм різцем і пензлем воював.

Про творчість героя фільму знає полтавський графік Микола Грибан: Графіка в нього цікава. Враховуючи те, що він все це оперативно виконував. Звичайно, є такі нюанси, над якими потрібно було б працювати. Але він багато чого зробив.

Переглянути фільм та поспілкуватися із київським режисером прийшла Вікторія Гайдамака разом зі своїми учнями. Нинішні покоління вивчають ту історію, яка я правдивою. Якщо я самостійно опрацьовувала і дізнавалася про істинні факти історії, то вони мають щастя не заангажовано сприймати світ.

Нагадаю, Микола Ткачук – режисер  сімдесяти документальних фільмів. Лауреат премії імені Стуса та Шевченківської премії.