Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

Вирубати чи омолодити: на диканський Бузковий гай чекають зміни?

Вирубати чи омолодити: на диканський Бузковий гай чекають зміни?

За легендою граф Кочубей висадив близько п’ятдесяти різновидів бузку у глиняному кар’єрі. Зробив він це, щоб здивувати свою найменшу доньку, яка постійно хворіла.

Два гектари, засаджені кущами звичайного бузку - так виглядає гай нині. Там, де він вироджується, подекуди насаджують інші сорти. Бузковий гай входить до складу регіонального ландшафтного парку «Диканський».

Ірина Черкаська, директор регіонального ландшафтного парку «Диканський»: Поверх колишнього кар’єру – квіт кущів. Після спуску в гай – не пофарбовані лави, поміж кущами часом зарослі та сухостій. Ми вийшли, почистили доріжки від бур’яну. Трошки покосили тут бур’янець. Десь сміття прибрали. Стараємося видалити другорядну поросль клена, бузини, акації, щоб не заглушило бузок.

Аліна до Диканьки приїхала з мамою. Дівчина каже: краса і аромат бузку приємно вразили. Те, як облаштували гай для туристів, - навпаки. Аліна, туристка: Мені не подобається, що тут немає смітників. Немає куди викинути ту ж серветку. Я вважаю, що в такому місці повинно бути елементарне.

Бездоганно доглядати за гаєм не мають можливості. У штаті дев’ятеро працівників і вони опікуються всією територією ландшафтного парку. Тому доводиться визначати пріоритети, - пояснює Ірина Черкаська. Це люди, які займаються діяльністю: рекреаційною, природоохоронною, науковою діяльністю, освітньою діяльністю. (2:21-2:28) Таку діяльність за мінімальну заробітну плату дуже важко звершувати. І так люди тримаються.

Зробити ботанічну пам’ятку більш привабливою та подовжити туристичний сезон планує голова Диканської районної ради. І показує розроблений ескіз. На ньому гай поділений на чотири ділянки. Нинішні кущі залишать на одній.

Станіслав Муха, голова Диканської районної ради: Все інше передбачає викорчовування, удобрення і завезення чорнозему. Потім будуть прокладати доріжки. І потім засадять нові сорти бузку.

Нині ландшафтний парк «Диканський», до якого належить Бузковий гай, передають на баланс області, щоб фінансувати його за рахунок екологічного фонду. Екологічних коштів на районному рівні немає. Вони існують на сільському рівні і на обласному. Ландшафтний парк для нас доволі дорогоцінно утримувати. Майже мільйон коштів. На ці кошти ми можемо ремонтувати школи, амбулаторії і фельдшерсько-акушерські пункти.

Доки триває процес передачі парку, його працівники 1,5 місяці не отримують заробітну плату. Ескіз перепланування Бузкового гаю мають розглянути на громадських слуханнях. Якщо жителі Диканьки не підтримають кардинальні зміни, бузок омолодять. Нагадаємо, за легендою Бузковий гай висадили на початку ХІХ століття. Пам’яткою природи місцевого значення він став майже пів століття тому.