Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Юлія Логвиненко
Юлія Логвиненко

На Бутовій горі можуть відновити комплекс садиби Вернадського

На Бутовій горі можуть відновити комплекс садиби Вернадського

Із цих пагорбів, на Бутовій горі, 100 років тому Володимир Вернадський споглядав краєвиди Шишаччини. Тут розташовувалася родинна дача українського філософа, природознавця, засновника низки наук та вчення про ноо- і біосферу. А нині тут - його погруддя.

Віктор Самородов:На цій історичній місцині до нього прийшло отаке узагальнення: живе вещєство - це основа життя.Якщо ми губимо його, значить ми втрачаємо життя.

Бутова гора має статус пам'ятки природи місцевого значення. Відома не лише тим, що її любив Вернадський, а й своєю енергетичною силою.

де людина почуває себе натхненно, де в людини творчі здібності розкриваються. Багато дуже рослин рідкісних, будучи тут на цій землі, він створював свою науку про землю.

 Причина сильної енергетики є і бере відлік у ранній залізний вік - пояснює науковець Олександр Супруненко.

Олександр Супруненко, Поряд з пам'ятником знаходяться рештки пагорбів, на яких в час будівництва садиби, бцли знайдені певні археологічні знахідки. Тут, так би мовити, поєдналася і давня історія українських земель, і красота природи, і сила. Тут було написане вчення про ноосферу.

На цьому місці у 13-17-му роках знаходилася садиба та дачний будинок Володимира Вернадського, Наступного року, 18-го, більшовики спалили будинок. А на початку 90-х років небайдужі люди створили на цьому місці "Екологічну стежину", яка веде до річки Псел.

Такою була садиба родини Вернадських у 20-му столітті, так вона ймовірно виглядатиме у разі, якщо її відновлять.

Володимир Губарь, Думаю, що відновлення трапиться, як мінімум за 3-4 роки. Такий оптимізм є.

Професор Губарь в цьому краї провів дитинство і останні 25 років мріє відновити комплекс садиби на Бутовій горі. Для цього створив іменний Фонд науковця. Проект 1,5-поверхового будинку майже закінчили.

Володимир Губарь,7,8 мільйона гривень - це повністю для садиби і будинку. Треба пройти експертизу, завершити робочі креслення і узаконити цей проект.

Тут була рілля, потім тут орали під огород.

А згодом пів століття тому на цьому місці в центрі Шишак відкрили краєзнавчий музей. 2 роки тому заклад пограбували, тоді тут наново перекрили дах. Минулоріч оновили експонати.

Любов Титаренко, Із бюджету селищної ради було виділено 100 тисяч гривень - ми закупили чучела, деякі колби, взагалі деякий інвентар і частину меблів.

Музейна колекція - у шести кімнатах і містить понад 2000 експонатів. Від науковця тут збереглося небагато.

Лілія Островерха, Глечик - це єдина річ, яка лишилася від родини Вернадських тут в Шишаках.

Нині колекцію музею повнив бюст засновника вчень про біо- та ноосферу. Автор - кременчуцький скульптор Коршунов.

Тож хлібом ми вітаємо гостей на багатій Шишацькій землі.

Селище Шишаки 3 роки тому стало центром об'єднаної територіальної громади. Із місцевого бюджету у 2018-му виділили 600 тисяч гривень на відновлення і пропаганду культурної спадщини, зокрема, стосовно Вернадського.

Олександр Тутка, На річницю у нас виділено близько 400 - для відзначення, для відновлення цих місць, де працював Володимир Іванович.

Пам'ятають про науковця і в Шишацькій школі, нині опорній. Саме тут чверть століття тому відкрили першу в Україні кімнату-музей Вернадського. Нещодавно її оновили і додали кольору.