Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

Ув’язнення та приниження: полтавці про переслідування радянською владою

Ув’язнення та приниження: полтавці про переслідування радянською владою

Переслідування за проукраїнські погляди. У радянські часи за незгоду із режимом заарештували понад мільйон осіб на території України. Щорічно у третю неділю травня відзначають День пам'яті жертв політичних репресій. Про переслідування за свої погляди радянською владою – у наступному сюжеті

Національний прапор, портрет Шевченка та книги у шафах. У цьому кабінеті працює Микола Кульчинський. У минулому він – дисидент і політв’язень.

Кульчинський:  Коли в мене в хаті робили обшук, то в нас була написана моїм батьком від руки історія України. І ось цей кегебіст взяв цю історію України. І каже: «Вот если бы ваш сын меньше читал этих историй, Шевченков, Франков и Лесь Украинок, то он бы в тюрьме не сидел. А так – мы его посадим». І посадили.

Починаючи із 1969-го два з половиною роки пан Микола провів у таборах за статтею «Наклеп на радянську дійсність». Із того часу зберігає ось таку листівку із портретом Тараса Шевченка.

Кульчинський: Він був завжди зі мною в таборі. Він і Матір Божа, іконка, мама мені передала. Давав моральну силу витерпіти те дикунство і свинство, в якому я опинився.

А це – знімки пана Миколи після звільнення. Разом із побратимами він займався просвітництвом.

ЛАЙВ: Це все 88-й, 89-й, 90-й рік. Це я стою … Це сонячний парк.

Починаючи із 88-ого Зоя Коваленко виходила на мітинги за незалежність України.

КоваленкоВ один день мене везуть у три різних відділення міліції. Бо у Ленінському за один мітинг, у Октябрському за інший там, на стадіоні, у Київський за інший.

20-ті роки минулого століття – початок радянських політичних репресій. У 30-х – їхній пік проти творчої інтелігенції. Цей зал у краєзнавчому музеї присвячений Розстріляному Відродженню на Полтавщині.

Клочко: Це і члени просвіт, як Грицько Коваленко, Володимир Щепотьєв – ректор полтавського інституту народної освіти. Поети-неокласики. Микола Зеров. Це імена, які були б гордістю для європейської і світової літератури і поезії. Михайло Драй-Хмара.

ГРАФІКА

Від 1927-го до 1990-го року в Україні заарештували понад мільйон осіб, 545 тисяч із них – засуджені, щонайменше 140 тисяч розстріляли.

Кульчинський:  Дякувати Богу, що ця імперія канула в Лету і вона ніколи вже не відродиться.