Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

Близько 200 політв’язнів та репресованих радянською владою живуть на Полтавщині

Близько 200 політв’язнів та репресованих радянською владою живуть на Полтавщині

Відшукують могили репресованих, добиваються реабілітації імен несправедливо засуджених та опікуються тими, хто вижив після тюрми. Цим займається Всеукраїнське товариство політв’язнів та репресованих. Чергові збори його члени провели у Полтавському краєзнавчому музеї. 

 Ці люди або їхні рідні за часів радянської влади зазнали репресій. Тепер вони, як члени товариства, збирають подібні матеріали про арештованих, переселених чи розстріляних. «Це члени ОУН-УПА. Це члени Української гельсінської групи, яких арештували. Це люди, які були арештовані за українську ідею і відсиділи багато років у концтаборах. Багато з них не повернулися»,  – розповідає, голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів та репресованих Орина Сокульська.

До Полтави приїхали керівники обласних організацій. Це Дем’ян Чернець із Тернополя. Каже:  «Організація заснована 91-ого року. При її заснуванні в області нараховувалося 26 700 тисяч політв’язнів і репресованих.  На сьогоднішній день із цієї кількості залишилося 2 365 чоловік».

На Полтавщині нині живе близько двохсот колишніх репресованих та політв’язнів. Ось тут зібрані документи про тих земляків, які загинули, коли відбували покарання. «Наприклад, тут у нашій експозиції йдеться про видатного українського вченого  Володимира Щепотьєва, якого було заарештовано у справі Спілки визволення України.  Крім загального проводу вигаданої спілки, розкинули ще так звані філіали. Один із них ніби, вони вигадали, розміщувався у Полтаві»,пояснює науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею Наталія Кузьменко.

На засіданні вирішили підтримати нинішніх політичних в’язнів, арештованих в Росії. Орина Сокульська каже: «Знаємо, що Сенцов оголосив безтермінове голодування. Ми відпрацюємо заяву і резолюцію, де ми звернемося до російського тоталітарного режиму, щоби дати свободу нашим політв’язням».

Загалом у складі Всеукраїнського товариства політичних в’язнів та репресованих близько тридцяти тисяч людей.