Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Юлія Логвиненко
Юлія Логвиненко

Панцир скіфського воїна та кераміка - нові знахідки на Більському городищі

Панцир скіфського воїна та кераміка - нові знахідки на Більському городищі

Рештки дерев'яного посуду та клубок ниток вісімсотрічної давнини показує археолог В'ячеслав Шерстюк. Свою роботу він порівнює з криміналістикою. Мовляв, потрібно розуміти психологію та стиль життя досліджуваної епохи. Розповідає про найцікавіші розкопки:

«Захоронення шаманки. Там було настільки багато доказів того, що ця жінка цікавої професії. Як наприклад, те що вона була викладена в неанатомічному порядку. Ці люди вірять тому, що душа знаходиться саме в кістках», – розповів науковець-археолог із Полтави В'ячеслав Шерстюк.

На карті основних місць, де проводять розкопки на Полтавщині -  Горішні Плавні,  Полтава та Більськ. У Котелевському районі наразі відбувається експедиція Інституту археології Національної академії наук. Археолог  із Харкова Олексій показує, що знайшов у кургані скіфської доби.

- «Методика розкопок наша не бездоганна, але це компенсує металодетектор», - розповідає про особливості роботи археологів Олексій Крютченко із Харкова.

Чверть століття тому вперше приїхав до Більська Денис Гречко. Розповідає жартома про  переваги своєї професії.

- «Засмага безкоштовна, нам не потрібно їздити на море, щоб потім виглядати як такі південні хлопці. Тим більше привели себе у гарну фізичну форму, роблячи отакі горизонтальні зачистки. Щоб виявити дно поховання, потім все це сфотографувати для звіту. Ми намагаємося все робить красиво», - розповідає про особливості своєї роботи начальник Більської археологічної експедиції Денис Гречко.

Львович, як його тут називають колеги, відмиває і досліджує кістку корови з поховання.

- «Була покладена в якості напутньої їжі. Це теж іде як науковий матеріал і потім зрівнюється з іншими», – розповідає про свою знахідку палентозоолог із 20-річним стажем Владислав Львович Бондаренко.

Далі він знахідки фотографує, маркує, упаковує і віддає на подальше дослідження до фондів Інституту археології. Розкладає і рахує рештки залізного панцира Софія з Києва.

- «Жінки працюють так само, як чоловіки. Чоловіки так само виконують і жіночу роботу. Археологія ‑ це не тільки бездумне викопування землі, а й інтерпретація цих всіх матеріалів. Загалом це дуже-дуже тяжко, але романтично. І ми щось таки робимо для науки і намагаємося це популяризувати», - говорить студентка Софія Ржевуська.

Женя із Кракова  робить замальовки керамічного матеріалу  .

- «Це не є малюнок естетичний, тут рахується тільки техніка. І потім, дивлячись на нашу велику базу даних, можна дійти до того, яка це посудина була, з якого століття», - описує свої малюнки на тілі Женя Демчук із Кракова.

Археологією дівчина займається  десять років і має на тілі татуювання у вигляді скіфських візерунків. Ось цю знахідку археологи 3 роки тому зробили тотемом експедиції. Живуть переважно в наметах.

- «Загалом це дуже-дуже тяжко, але романтично. І ми щось таки робимо для науки і намагаємося це популяризувати», - говорить студентка Софія Ржевуська.

День археолога в Україні святкують останні 10 років.