Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Боцула
Ольга Боцула

30 серпня 1903 року в Полтаві встановили пам'ятник Івану Котляревському

30 серпня 1903 року в Полтаві встановили пам'ятник Івану Котляревському

Пам’ятнику Івану Котляревському у Полтаві – 115 років. Постамент зроблений із граніту, бронзове погруддя прикрашене лавровим вінком.

Постамент пам’ятника зроблено із  граніту, бронзове погруддя увінчане лавровим вінком. Ф.031 Постамент також оздоблено трьома горельєфами, роботи скульптора Леоніда Позена, що відтворюють епізоди з творів письменника — «Енеїди», «Наталки Полтавки» та «Москаля-чарівника».

На цій світлині полтавського фотохудожника Михайла Фріденталя зображено відкриття пам’ятника 30 серпня 1903 року. Подивитися на нього до Полтави приїхали близько вісімдесятидіячів української культури.

"Можна  було зустріти Лесю Українку з матір»ю Оленою Пчілкою, Михайла Коцюбинського з дружиною Вірою, Лисенка... Людей було скільки, всі були в українському одязі, що поліції і козакам було важко стримувати натовп. Багато людей сиділи на дахах будинків", - каже Валентина Скриль, старший науковий співробітник літературно-меморіального музею імені Котляревського

Гроші на виготовлення пам’ятника, а це понад 14 тисяч тодішніх рублів, зібрали з усієї України протягом трьох років. Архітектор і скульптор працювали над ним безкоштовно. Місце встановлення пам’ятника погодили не відразу, каже Віталій Павлов.

"Розглядали безліч варіантів. Серед найбільш популярних: майданчик біля готелю Воробйова, Петровський парк, Петровська площа, місцем за тодішнім Св.-Успенським кафедральним собором", - говорить Віталій Павлов,начальник відділу туризму та культурної спадщини Управління культури

На цій світлині - урочисте зібрання інтелігенції у просвітницькому будинку імені Миколи Гоголя. Виступати українською мовою присутнім заборонили.

"Тоді люди встали і покинули зал навіть ті, в кого вітання були написані російською. Міський голова встав , сказав,що урочистості закриваються і зомлів", - каже Валентина Скриль, старший науковий співробітник літературно-меморіального музею імені Котляревського

У Полтавському музеї  імені Котляревського збереглося меню обіду, яким тоді частували гостей.

"Борщ з буряками, юшка з пиріжками,осятрина, сахарний горох.  Над меню працював сам Панас Мирний", каже Валентина Скриль, старший науковий співробітник літературно-меморіального музею імені Котляревського

Фотографії та документи про встановлення у Полтаві пам’ятника Котляревському нині зберігаються у літературно-меморіальному музеї.