Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Полтавська майстриня колекціонує старовинні вишивані сорочки

Полтавська майстриня колекціонує старовинні вишивані сорочки

Полтавська майстриня Тетяна Черненко колекціонує старовинні вишивані сорочки. За її словами, вони мають лікувальні та оберегові властивості  та особливу енергетику.   Про особливості цих робіт вона розповіла моїм колегам.

Тетяна Черненко за освітою економіст-бухгалтер, а ще знавець льону і конопель. Працювала на фабриці «Полтавчанка» начальником виробництва. Розповідає, 10 років тому захопилася вишиванками. Нині збирає і досліджує сорочки з полтавською вишивкою. В її колекції більше сорока робіт. Деякі, за словами колекціонерки, мають лікувальні властивості.

Тетяна Черненко, збирач-дослідник полтавської сорочки : Є чудова сорочка з Опішні, яка дає можливість народити Боже дитя. Є в мене молода пара, яка повірила мені в 2010 році , попросили зразок, приїхали , попросили благословення в Господа. У них не було дітей 4 роки. Разом вишили: він вишив праву сторону, вона-ліву. І, коли вони приїхали зшивать, вона вже була вагітна на місяці шостому. В процесі вишиття жінка завагітніла. І родила дочку. Сорочки є різні: лікувальні , які працюють з нашим ДНК.

Свою першу вишивку - серветку з грушами - майстриня не зберегла, довелося її продати. Каже, важко було перші два роки, доки звикла продавати свої роботи. На виручені кошти купувала старовинні сорочки, які досі називає «своїми дівчатками». Нині  Тетяна Черненко мріє  відкрити музей, де будуть представлені всі її експонати, а поки що  проводить раз на три роки виставки та майстер-класи в обласному центрі.

Тетяна Черненко, збирач-дослідник полтавської сорочки: Для полтавської вишивки характерна вишивка білим по білому, пастельні тони  різних відтінків бежеватих. Тут такі льняні відтінки. Колись використовували більше 150 барвників. Це і дубова кора, і конопляне бадилля , вільха, бузина. На самій Полтавщині кольорові малюнки були на дівочих сорочках. Чим старіша була жінка, тим менше було вишивки і кольори були темні.

Машинну вишивку Тетяна Черненко вважає мертвою, оскільки вона не має енергетики. Колекціонерка подорожує містами, ділиться досвідом  з іншими майстринями,а вишиванки вважає своєрідним літописом.

Тетяна Черненко, збирач-дослідник полтавської сорочки:Знайти бабусю, яка б змогла вам розказати про сорочки, вже важко. Цим жінкам повинно бути за 90. І не всі можуть це розказати. Вони інтуїтивно шили собі сорочки і закладали певну програму в цю сорочку. Програма закладалася на рівні душі., бо вишивка-лікування душі.

За словами майстрині, сорочка - наче матриця, головне-навчитися її читати і зберегти техніку вишивки для наступних поколінь.