Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Пам’ять художника Григорія Ксьонза вшанували у духовно культурному центрі ім.преподобного Паїсія Величковського

Пам’ять художника Григорія Ксьонза  вшанували у духовно культурному центрі ім.преподобного Паїсія Величковського

10 березня минуло сімдесят років від дня смерті видатного українського художника Григорія Ксьонза. Пам’ять митця вшанували у духовно культурному центрі імені преподобного Паїсія Величковського. Про все докладно – у розповіді Світлани Фільчак.

Григорій  Ксьонз відомий як майстер народної ікони та продовжувач традицій наївного малярства. Його ім’я було незаслужено забуте у середині двадцятого сторіччя і потім повернуте із забуття після  1990 х років . Відтоді пройшло кілька виставок майстра у найповажніших музеях країни.  Григорій Петрович не дуже вписувався у радянську доктрину , адже у його роботах явно відчувався український колорит і стиль. Він писав у традиціях козацького парсуну, що було характерно для центральної України. «Григорій Ксьонз був глухим від народження, але його портрети промовляють до нас крізь десятиріччя» -  говорить директор Духовно-культурного центру ім. преподобного Паїсія Величковського при Полтавському Свято Успенському соборі  Сергій Козлов.

Сергій Козлов, директор Духовно-культурного центру ім. преподобного Паїсія Величковського: У тридцяті роки приходить у сільську хату влада,  дізнавшись, що у людей тримають портрети ще й у вишиванках. «Так ви що тут, націоналісти українські? Нужно говорить по-русски. І иметь художников, которие славят і подписуются по российски.»

Майстер пензля  народився  1874 року у Миргороді, а завершив свій життєвий шлях 10 березня 1947 року у селі Токарі Лохвицького району.   Близько ста картин Григорія Ксьонза  є у збірках чотирьох українських музеїв, та все таки левова частка знаходиться у приватних збірках, зокрема і за кордоном. Мистецтвознавці говорять про приблизно п’ятсот експонатів.  Скільки їх зникло у полум’ї другої світової та і просто зотліло по селянських хатах – не знає ніхто. На Полтавщині пам’ять Григорія Ксьонза вшанують Всеукраїнским пленером.

Сергій Козлов, директор Духовно-культурного центру ім. преподобного Паїсія Величковського: Я запропонував Всеукраїнський пересувний пленер, запрошую всіх художників взяти у ньому участь. Під час пленеру ми будемо у одному із місць – селі Токарі. Там де помер художник, могила його не збереглася. Але місцева влада. Думаю, виділить нам землю для того, що б там встановити пам’ятник. Пам’ятник буде з барельєфом. Вже те, що у нас є Ксьонз на Полтавщині, ми його вважаємо полтавським художником, до нас же ж прийдуть і інші люди – і в Полтаву, і в ті ж Токарі. І токарівцям буде велика підмога, буде пам’ятник. Сьогодні я його називаю видатним. А через рік-два п’ять у Києві будуть пишатися тим, що в Україні проживав на Полтвщині Григорій Ксьонз. І це потрібно! Бо він один із останніх художників наївного мистецтва.!

Відкриття монумента  заплановано на вересень 2017 року, а виставка за підсумками пленеру відбудеться у  грудні.