Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Понад 50 документів підготували в Держархіві області до 80-річчя Великого терору

Понад 50 документів підготували в Держархіві області до 80-річчя Великого терору

Архівні кримінальні справи, накази, ілюстрації та матеріали періодичних видань, які свідчать про масові політичні репресії. Понад 50 документів підготували у Держархіві області до 80-річчя Великого терору. Її організували спільно з управлінням СБУ у Полтавській області. Подробиці у сюжеті Карини Москаленко.

Близько 350 тисяч громадян  України репресували через катівні НКВС у 30-х роках, говорить заступник директора Держархіву області Тарас Пустовіт. Каже: назвати конкретну цифру полтавців дуже важко.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області: До 22 вересня 37-го року Полтавщина була у складі Харківської області. У зв’язку зі змінами адміністративно-територіального поділу дуже важко підраховувати. Але це були десятки тисяч чоловік.

Політичні репресії масово торкнулися інтелігенції. Тарас Пустовіт говорить: головна мета Великого терору – зламати хребет України.

 Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області:  А одному з наших документів є за 23-й рік є педагогічний і студентський склад Полтавського ІНО, Там 4 чи 5 викладачів, з них троє було репресовано: Щепотьєв, Мірза Лак’янс, і Олександр Бузинний.

Серед поширених звинувачень - антирадянська пропаганда, шпигунство, контрреволюційна діяльність. Жертвами тоталітарного режиму були селяни, студенти та діти. Одна з таких  - кримінальна справа по Миколі Легенькому та Михайлу Шаповалу.

Олена Євдокімова,  адміністратор сектору архівного забезпечення СБУ у Полтавській області:  Діти були засуджені за те, що у свій час після школи вони зібралися і намалювали карикатури на Сталіна і на Блюхера. Внаслідок цього діти були засуджені до двух років ув’язнення. Сфальсифікували справу на батька одного із засуджених дітей на Шаповала Івана Васильовича.

Учитель історії Сергій Остапієнко каже: на уроки доводиться приносити додаткові матеріали з теми. У сучасних підручниках з історії України для учнів старших класів Великому терору приділено мало уваги.

Сергій Остапієнко, учитель історії Полтавської ЗОШ І-ІІІ ст. № 7 ім. Т. Шевченка: Більше на політиці внутрішній, зовнішній часів Сталіна, часів Радянського Союзу. Декілька абзаців сказано про ці політичні репресії, але не деталізовано.

На виставці представили документи зі звинувачувальних справ Михайла Грушевського, Остапа Вишні, Олександра Ковіньки та інших. Також накази губернських та повітових органів Надзвичайної комісії та архівні кримінальні страви.