Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Гриненко
Ольга Гриненко

З 2018-го року в Україні, можливо, скасують мораторій на продаж землі

З 2018-го року в Україні,  можливо, скасують мораторій на продаж землі

Земельна реформа. Кабінет Міністрів України анонсував з початком наступного року припинення мораторію на продаж землі. Нагадаємо, Верховна Рада України має ухвалити закон "Про обіг земель сільськогосподарського призначення". Тож чи підтримують початковий етап земельної реформи селяни з Полтавщини та чи зараз земля належить народу згідно з Конституцією України, дивіться у матеріалі наших колег.

У 2002-му році Верховна Рада України ввела мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Після цього його  продовжували ще кілька разів. В свою чергу  Міжнародний Валютний Фонд очікує від Верховної Ради затвердження законопроекту щодо запуску  відкритого ринку землі. В березні поточного року   на сайті Міністерства фінансів було опубліковано текс Меморандуму між Україною та Міжнародним Валютним Фондом. У ньому йшлося й про земельну реформу.

«Затвердження Верховною Радою закону про обіг земель сільськогосподарського призначення очікується до кінця травня 2017 року, що дозволить діючому мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення втратити силу з кінця 2017 року. Таким чином, дозволяючи продаж земель, що знаходиться в державній та приватній власності, відразу ж після цього».

Проте Верховна Рада й досі не ухвалила законопроект. Розробники земельної реформи розповідають: закон "Про обіг земель " не стосується лише купівлі чи продажу грунтів. Він  регулює правові відносини всього обігу, в тому числі: дарування чи зміни земельних ділянок.

Максим Мартинюк, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України: Коли ми задаємо собі питання: для чого робити цю реформу й що би ми хотіли отримати як результат цієї реформи?  Ми би хотіли, щоб в результаті цієї реформи на селі з*явився середній клас. Щоб в кожному селі було кілька фермерів, які б мали там по 100-200 гектарів землі.

Через відсутність в Україні земельного банку  відкритий ринок  сільськогосподарських угідь - не на часі, говорить професор кафедри землеробства Микола Опара. Науковець каже: в Україні зростає обезземелення селян. Зокрема, завдяки оренді тривалістю у 49 років агробізнес позбавляє громади  земельних ділянок, які поза межами населених пунктів. Така діяльність підприємців є прямим порушенням конституції. Перш за все, держава має повернути  чорнозем у власність народу та створити державний фонд земель.

Микола Опара, професор кафедри землеробства і агрохімії  Полтавської державної аграрної академії: Офіційні дані в США до 40% землі належить державі. В Ізраїлі – 91%. В Канаді – 91%. В Англії 100% землі належить державі в особі Королеви. В Україні в нас десь 20-21 %. І то це так – умовно.  Так, хто повинен бути господарем на землі, згідно Конституції – держава.

Також  сільськогосподарська галузь України потребує  нового аграрного кодексу.

Микола Опара, професор кафедри землеробства і агрохімії  Полтавської державної аграрної академії: Який би систематизував всі нормативно-правові державні акти. З врахуванням специфіки кожного регіону. Тому що в нас кожен регіон має земельні особливості. Візьміть Західну Україну: там досить малі земельні діляночки. У центрі держави - досить великі масиви.

На позачерговій сесії Полтавської облради  57 депутатів підтримали звернення власника агробізнесу та депутата Олександра  Коваленка  до Президента України щодо продовження дії мораторію. Також  нардеп  Ігор Мосійчук закликав не скасовувати заборону на продаж землі.

Ігор Мосійчук, народний депутат України: Так званий ринок землі, призведе до Коліївщини в Україні призведе до протистояння  в середині країни.

Питання зняття мораторію є політизованим,  і цим користується частина народних обранців, говорить економіст Іван Рева. Та додає: прийняття закону "Про обіг землі"  вирішить питання скасування чи продовження мораторію.  Проте  через відсутність ринкової ціни власники паїв не поспішатимуть продавати землю.

Іван Рева, перший заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА: Продажа землі  буде здійснена максимум 10-12 відсотками власників паїв. якщо їх у нас 290 тисяч, то хай тисяч 25-30 таких знайдеться, але й це багато, мені здається.

За словами Івана Реви,  зараз оренда  агробізнесу земельних паїв на 49 років  є прихованою купівлею землі.  На тіньовому  земельному ринку  вартість українських чорноземів занижена у рази.  Тож є доцільним принцип реформи - заборона продажу землі юридичним особам.

Іван Рева, перший заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА: Під юридичними особами я розумію - це крупні холдинги, середні с/г підприємства, фермерські господарства й інші організаційні структури, які функціонують на землі.

Ольга Гриненко, журналіст: Зробити ринок землі відкритим - так пояснює суть земельної реформи Уряд України. Ми запитали селян, чи підтримують вони ініціативу Кабінету міністрів. Сільськогосподарська земля  не має продаватися. У нас є он фермера, ми їм паї віддаємо - він мені зерно дає. І каждий год я получаю .

Іван Кравченко, житель села Панасівка Козельщинського району: Ви ж уявляєте скільки коштує сотка землі.  Я куплю, пенсіонер? У мене пенсія 1460 гривень, я куплю цю землю? Вона давно вже розподілена і всі знають що коли куплять і тільки відкриється вільний доступ, так все.

Людмила, жителька села Зелений Кут Миргородського району:Я тільки проти продажу землі. Через те,  що продадуть мені на 100 тисяч гривень, а мільярди з неї візьмуть. Вони ж мені не дадуть мільйон доларів за мій пай, шоб я обезпечила себе й своїх дітей на будущє.

Нагадаємо, з початком 2018-го року, уряд України анонсував припинення дії мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Серед основних принципів  закону "Про обіг землі" є заборона продажу ґрунтів.