Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Віра Чиж
Віра Чиж

У Червоному Куті "ожив" Іван Виговський (відео)

У Червоному Куті "ожив" Іван Виговський (відео)

Козаки із чубами і чупринами, в чоботях і босоніж демонструють бої рукопашні і зі зброєю. Кошовий отаман слідкує за порядком. А козачки співають, граючи на казанах і кочергах та пригощають щойно звареним кулішем. А поміж людьми ходить гетьман Іван Виговський, - це  сценарій не історичного фільму, а святкового дійства у Гадяцькому районі. З подробицями із фестивалю «Підкова козацької слави» -  журналісти «Лтави».

Фестиваль «Підкова козацької слави» проводять втретє. Село Червоний кут Сарівської сільської ради локацією обрали не випадково, -пояснює Сергій Бондаренко.

Сергій Бондаренко, перший заступник голови Гадяцької РДА: З історичних джерел, у нас є і польські підтвердження вчених, і українських, що орієнтовно в районі Червоного Кута табір розміщувався і було підписано Гадяцьку угоду.

Гадяцький договір, укладений 1658 року  між гетьманом України Іваном Виговським та Річчю Посполитою  Олег Виноградов називає першим кроком до євроінтеграції України. За умовами договору Україна, називаючись  Великим князівством Руським, входила із Польщею та Литвою до складу Речі Посполитої «як вільні до вільних і рівні до рівних».

Олег Виноградов, сільський голова  Сарівської сільської ради: У Євросоюз Україна вступила ще 359 років тому. У нас гарні такі заходи проводяться, що згуртовують людей, у молоді виховує патріотизм, щоб козацькі традиції не губилися, не забувалися.

Аби вберегти козацький дух, поблизу дуба – ровесника Гадяцької угоди планують звести Музей козацької слави.

 А поки-що на цьому місці влаштували театралізоване дійство. Дмитро одягнув блискучого жупана. Та й шабля при боці. Він на один день – гетьман Виговський.

Дмитро Потапов:  Я пишаюся цим. Я якось перейнявся подіями, які відбувалися в ті часи.

Козаки із Запоріжжя не тільки демонструють бої рукопашні та зі зброєю, а й залучають охочих до козацьких розваг.

Василь Прокопенко відроджує бойову культуру уже 10 років. За цей час навчився гартувати і тіло, і дух. А ще відчувати і використовувати сили природи.

Василь Прокопенко, тренер школи «Спас»: Є і чебрець, і полин, є спеціальні козацькі трави, які козаки використовували, аби залікувати рани.

Майстер-класи від народних умільців. Пісні і танці від артистів. Частування кулішем від гадяцьких господинь. І враження від гостей та учасників фестивалю.

 Лариса Труш,учасниця народного фольклорного ансамблю «Дивоцвіт», начальник відділу культури Гадяцької РДА: Оптимізму, свято оберігати наші звичаї, традиції, обряди. Якомога частіше хочеться збиратися у такій дружній, щасливій, успішній, багатій родині.