Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

Державні реєстратори сприяють рейдерству в агробізнесі?

Державні реєстратори сприяють рейдерству в агробізнесі?

Подвійна реєстрація права оренди земельних ділянок, проблеми в оформленні відумерлої спадщини, невитребуваних паїв та викрадення врожаю. З такими питаннями найчастіше звертаються до оперативного штабу захисту представників аграрного бізнесу на Полтавщині. На черговому засіданні про проблеми аграріїв говорили із заступником Міністра юстиції. А також розглянули ще кілька випадків порушення законодавства.

До оперативного штабу захисту представників аграрного бізнесу звернулися із «Агрофірми імені Довженка». Юристи товариства виявили факт подвійної реєстрації права оренди землі. За довіреністю вдруге її орендували на 49 років.

Людмила Григор’єва, заступник начальника з питань державної реєстрації теруправління юстиції у Полтавській області: В матеріалах справи міститься нотаріальна заява від 10 березня, тобто на 10 днів раніше, про скасування даної довіреності. Тобто на момент, коли довіреність була скасована, представником укладений договір оренди.

Та доки юристи агрофірми доводили у суді свою правоту, ділянку віддали в оренду ще раз.

Тетяна Івашко, начальник юридичного відділу «Агрофірми імені Довженка»: До винесення рішення, скажемо так останнього, Апеляційним судом 15 серпня припиняється дія цього договора оскарженого і реєструється зовсім інший новий договір по недійсній скасованій довіреності. Це питання взагалі до реєстрації, до державного реєстратора.

Проблему без судової тяганини можуть вирішити спеціальні комісії  обласного управління юстиції та Мін’юсту. Так було у випадку спроби рейдерського захоплення «Рижівського гранітного кар’єру». Голова правління розповідає: їм намагалися змінити керівництво в реєстраційних записах. Сергій Корявченков вважає: завдяки діям оперативного штабу вдалося уникнути силового захоплення.

Сергій Корявченков, голова правління ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр»: Юридическая сторона очень важна. Главное постучатся. И мы постучались и нам открыли двери.   Для нас это было удивление и это было приятно, что нас защищает государство.

Вирішити проблему вдалося без суду, а підприємство не вибилося із графіку поставки матеріалу для будівництва траси «Полтава-Олександрія». Винних теж знайшли.

Олег Тимченко, начальник Головного теруправління юстиції у Полтавській області: Скасовані реєстраційні дії трьох реєстраторів міста Кременчука, Глобино, Горішні Плавні. Виявлені певні порушення і цим реєстраторам зупинено доступ до ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб, громадських формувань строком на 2-3 місяці.

Випадки недобросовісних дій державних реєстраторів – непоодинокі, погоджується заступник Міністра юстиції Олена Сукманова, яка приїхала до Полтави з робочим візитом. Але, каже, впливати на них мають місцеві органи влади.

Олена Сукманова, заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації: Децентралізація – дуже гарна річ. Але сільські, селищні голови повинні були бути готові нести відповідальність за дії своїх реєстраторів. І як ви розумієте, Міністерство юстиції не впливає на діяльність реєстраторів, окрім контрольної функції.

За майже півтора місяці дії оперативного штабу захисту представників агробізнесу було трохи більше десяти звернень та стільки ж дзвінків на «гарячу» лінію. В Україні діяти такі штаби будуть до середини листопада. Нагадаємо, їх створили, щоб запобігти випадкам захоплень урожаю, подвійної