Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Змішану систему голосування на виборах хочуть змінити на пропорційну з відкритими списками

Змішану систему голосування на виборах хочуть змінити на пропорційну з відкритими списками

Пропорційно-мажоритарна виборча система – корінь політичної корупції. На цьому наголошують аналітики громадської організації «Центр UA». Змінити її хочуть до парламентських виборів 2019-го року. У Полтаві аспекти обговорили із представниками місцевих політичних сил. Чи підтримують вони удосконалення виборчого процесу, дізнавалися мої колеги.

Нині діючий парламент обрали за змішаною системою. Тобто,  громадяни голосували за партію, а також за кандидата у мажоритарному окрузі. Андрій Андрушків вважає: спосіб неефективний, він посилює корупційну складову під час виборів.

Андрій Андрушків, лідер напряму «Контроль публічних фінансів» ГО «Центр UA»: Місця в списку вирішують керівники партій. Потім це нібито легалізують на з’їздах. Але виборець не має впливу на зміну місць у цьому списку. Тому його один раз затвердили і більше не змінюють.

У результаті голосування за партії вісімдесят відсотків обранців у Верховній Раді – не представники областей. Бо перші місця у списку віддають впізнаваним персонам. А місцями у прохідній частині торгують, каже Андрій Андрушків. А депутати-мажоритарники нікому не підзвітні. Тому, за дослідженнями «Центру UA», вони частіше прогулюють засідання, рідше голосують за реформи, ненадійні у справі створення коаліції

Дар’я Черкашина, координатора громадського спостереження за виборами у Полтавській області («ОПОРА»): Мажоритарна система, на жаль, працює тільки, коли відбуваються вибори. Кандидат веде себе активно. Потім (навіть проект, який ми зараз проводимо із моніторингу народних депутатів) ми бачимо, що дуже велика кількість депутатів не проводять зустрічей з виборцями.

Змінить ситуацію, на думку фахівців із «Центру UA», пропорційна виборча система із відкритими регіональними списками. Тобто, коли громадяни голосуватимуть загалом за партію і персонально за її представників у списку.

Андрій Андрушків, лідер напряму «Контроль публічних фінансів» ГО «Центр UA»: Громадяни впливають на те, хто їх буде представляти. Отримати в такий спосіб буде пропорційне представництво всіх груп інтересів. Станом на сьогодні невідомо, хто в українському парламенті виступає за інтереси студентів, хто за малих, середніх фермерів, хто за малий, середній бізнес.

Цьогоріч фахівці організації робили дослідження у понад шістдесяти містах України, серед яких Миргород, Кременчук та Полтава. У пересічних жителів розпитували про вибори до парламенту та те, що їх не влаштовує у цьому процесі. Цього разу до Полтави приїхали, щоб почути думку місцевих політиків. На словах вони підтримали зміни і погодилися, що це треба робити зараз.

В’ячеслав Кущинський, голова обласної організації партії «Об’єднання «Самопоміч»: Цей закон реально дасть можливість далі піти. Якщо ми залишимося мажоритарною, це буде крок назад, або й два. Те, що у нас відбувалося у 13-14 році. Однозначно це треба впроваджувати.

Олександр Березянський, заст. голови обласної організації «Опозиційний блок»: Правила постійно змінюються і найгірше те, що вони змінюються перед самим початком виборчого процесу, що не дає змоги більш детально розкрити ці зміни до законодавства і донести до народу. І народ потім або не йде на вибори, або не розбере, яким чином голосувати.

Пропорційна система із відкритими списками сприятиме внутрішньопартійній конкуренції, і депутати більше опікуватимуться репутацією.

Олександр Шамота, депутат Полтавської міської ради: По-перше, громада обирає. По-друге, громада має відкликати. По-перше, партія висуває. Бо суб’єктом висування все ж таки буде партія. Тому і партія повинна мати право відкликати.

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міської ради: У нас проблема в тому, що немає довіри до політиків, до політики, до політичних партій. Через шо у нас є ця проблема? Коли заходить партія із 30с роликом, а потім люди розчаровуються в цій партії.

У Верховній Раді зміни до виборчого законодавства розглянуть 17 жовтня. Йтиметься про відкриті партійні списки та зняття депутатської недоторканності.