Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

32 об’єднані територіальні громади створили на Полтавщині

32 об’єднані територіальні громади створили на Полтавщині

7 грудня – День місцевого самоврядування. До обласної асоціації органів місцевого самоврядування входять понад 50 рад різного рівня. Зокрема, самоврядні об’єднані  територіальні громади.  Головне  завдання асоціації - об’єднати громади для спільного вирішення проблем області, міста чи села. Більше про це далі в сюжеті.                                                                          

На виборах у Великобагачанській об’єднаній територіальній громаді  80 відсотків людей проголосували за обрання  головою Юрія Саковського. В ОТГ об’єдналися 4 сільські і одна селищна рада, до яких входить 23 села. 

Юрій Саковський, голова Великобагачанської селищної ради ОТГ: Розпочали ми свою роботу з того, що почали зустрічатися  з людьми по селах. Хотіли почути думки і почути підказку для майбутнього нашої роботи. І одним із задумів є стратегія розвитку. Це основний документ, з допомогою якого ми рухатимемося вперед.

Розробити стратегію розвитку громаді допомогла  рада Європи.  Громада сама вирішувала, які питання місцевого значення потрібно вирішити. А це – встановлення дорожніх знаків та вуличних світлофорів,  ремонт доріг, освітлення вулиць, проведення водогонів, придбання комунальної техніки та інше.

До кінця року новостворена громада працює по 5 бюджетах сільських та селищної ради. З 1 січня 2018-го року буде один, загальний фінансовий кошторис. 

Сергій Овчаренко - депутат Великобагачанської селищної ради, каже: процес децентралізації відкриває нові можливості  для села.

Сергій Овчаренко, депутат Великобагачанської селищної ради ОТГ: Тенденція на сьогоднішній день така, що багато сіл сьогодні з карти просто зникають. Держава своєю опікою обділяє села. Раніше робився газопровод. Проводився водопровід. Строїлися соціальні будівлі. На сьогоднішній день всього цього не має.

Завідувачка Якимівського будинку культури Тамара Трунько розповідає, що з об’єднанням громади почали відновлювати й заклад, яким вона керує.

Тамара Трунько, завідувачка Якимівського будинку культури: Нам пообіцяли, що з нового року плани наші будуть здійснені. Кажуть, що будуть допомагати громаді. Була одна сільська рада, зробили вже фасад. А далі тут планується зробити всередині ремонт.

Нині у Великобагачанській об’єднаній територіальній громаді сформовані всі необхідні  відділи. Вона входить до обласної асоціації  органів місцевого самоврядування, яку створили торік.  До неї вже увійшло понад 50 різних рад. І їх кількість постійно зростає. Адже вступити до неї можуть всі охочі, каже голова асоціації Олександр Біленький.

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування: Асоціаціє є рівноправним членом Української асоціації районної та обласних рад.

Нині члени асоціації лобіюють кілька питань. Одне із них – передача земель за межами населених пунктів у розпорядження об’єднаних територіальних громад.

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування: Через пару тижнів Верховна рада отримала законопроект закону 7118 про передачу земель за межами населених пунктів до ОТГ. Зараз цими землями розпоряджається Держгеокадастр.  Виникає дуже багато протиріч, скарг, а коли ми віддамо ОТГ під контролем того ж самого держгеокадастру тоді ситуація набагато поліпшиться.

Нині державна політика України у сфері місцевого самоврядування в першу чергу спирається на інтереси жителів територіальних громад і передбачає децентралізацію влади – тобто передачу від органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування значної частини повноважень, ресурсів та відповідальності, каже голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

Нагадаємо процес децентралізації на Полтавщині розпочали кілька років тому. На сьогодні в області  створено 32-ві об’єднані територіальні громади.

Загалом як на Полтавщині, так і в Україні, процес децентралізації планують завершити наступного року.