Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Чи готові на Полтавщині до роздільного сортування сміття?

Чи готові на Полтавщині до роздільного сортування сміття?

Скло, папір та пластик – окремо від органічних відходів! З 2018-го в Україні мають сортувати сміття. Це згідно із законом. А яка реальна ситуація на Полтавщині зі збиранням та розділенням відходів, дізнавалися журналісти "Лтави".

Чи готові на Полтавщині до такої системи поводження із відходами?

Чотирнадцять років – стільки збирає вторсировину полтавець Сергій Антоненко. Скляний брухт та пластик здає до місцевих пунктів прийому. Тому зараз у гаражі має лише кілька старих вікон.

Сергій Антоненко, збирає втор сировину: В минулому році ми зібрали 23 тонни, а в цьому у Полтаві через масові заміни старих дерев’яних вікон на пластикові, ми за рік зібрали 72 тонни склобою.  

Використані батарейки та акумулятори чоловік відвозить до Дніпра. За три роки здав більше шести з половиною тонн. Сергій намагається налагодити систему збору вторсировини у Полтаві. Його проект утилізації батарейок  став переможцем міського бюджету участі.

Сергій Антоненко, збирає втор сировину: На нього виділили 100 тисяч гривень. Підприємством КАТП нашим комунальним же закуплено 100 контейнерів для розміщення по Полтаві.

Сергій Антоненко  почав збирати вторсировину, усвідомивши,  що ТПВ шкодять навколишньому середовищу.  Сортування відходів не лише поліпшує ситуацію із забрудненням водойм та повітря, а й приносить кошти. Добра налагоджена ця справа у Миргороді - каже Максим Макуха.  

Максим Макуха, технічний фахівець ГО «Еколтава»: На здачі втор сировини, тобто того сміття, що вони переробляють (пластикові пляшки, алюмінієві банки, скло,картон), вони ще й заробляють. Проблема зі втор сировиною, що вона динамічна. То дешевше, то дорожче. Тим не менш кошти на нові контейнери з міського бюджету уже не потрібно виділяти.

За рік на вторинній сировині комунальне підприємство заробляє триста тисяч гривень. Сортування відходів з 2018-го, згідно з Законом України, має бути організоване в усіх населених пунктах. На Полтавщині до цього здебільшого не готові, каже заступник директора обласного департаменту будівництва, містобудування та архітектури Едуард Рева. Але зрушення є. З нового року лінія з  сортування сміття запрацює у  Гадячі.

Едуард Рева, заступник директора департаменту департаменту будівництва, містобудування та архітектури Полтавської ОДА: Я не впевнений, що ми будемо такі ж слухняні, як німці. Тому одна із технологій дозволяє збирати сміття, привозити його на сортувальну станцію і там уже робити відбір вторсировини, яку можна використовувати.

У департаменті планують порівняти і визначити: ліпше контейнери із роздільним збором чи сортувальні станції. Нині ж працюють над створенням полігону ТПВ у Полтавському субрегіоні. Уже визначили земельну ділянку та будуть проводити громадські слухання.

Едуард Рева, заступник директора департаменту департаменту будівництва, містобудування та архітектури Полтавської ОДА: Треба з людьми спілкування, пояснювати. Сьогодні територіальні громади, ніхто не хоче біля себе мати полігон. Люди і їхнє бачення полігону ТПВ – це сміттєзвалище.

Нагадаємо, в області більше шестисот сімдесяти полігонів та звалищ твердих побутових відходів. Із них 76% необхідно вивести із експлуатації.