Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Марина Проскурняк
Марина Проскурняк

Домашніх тиранів - за ґрати: почав діяти закон «Про запобігання і протидію домашньому насильству»

Домашніх тиранів - за ґрати: почав діяти закон «Про запобігання і протидію домашньому насильству»

Заборонити спілкуватися з рідними,  посилити кримінальну  та адміністративну відповідальність за насильство в сім’ї. Такі зміни в новому законі «Про запобігання і протидію домашньому насильству»,  який почав діяти з початку року в Україні. Про законодавчі нововведення і чи говорять жінки та діти відкрито про свої проблеми,  знає моя колега Марина Проскурняк.

Марина Проскурняк, журналіст:   Сором та суспільні стереотипи заважають жінкам зізнатися, що вони потерпають від домашнього насильства. Втім воно проявляється не  тільки у фізичному ,  психологічному, економічному,  а й сексуальному знущаннях.

Ілона з Полтави   потрапила до Центру  соціальної адаптації   благодійної організації «Світло  Надії»  місяць тому. Для неї  і трьох її дітей,  це  зараз єдине місце, де вони можуть спокійно почуватися.  Вдома у колишнього чоловіка-наркомана, з яким прожила 15 років,  її постійно били, змушували працювати на трьох роботах.  Зрозуміла, що жити  так далі не буде, після того, як потрапила в лікарню зі зламними ребрами.

Ілона, потерпіла від домашнього насильства:   Я ушла от него ради детей. Я не хотеле, чтобы они видели насильство, чтобы они жили лучше чем я. Так как я выросла в интернате. От меня отказались родители. Сама начала зарабаты вать с 14 лет. Думала у меня все будет хорошо, но не повезло .

Зараз  у цьому центрі  проживає  семеро   жінок  з десятьма дітьми. У кожного своя  історія.  Щоб захистити  тих,  хто потерпає від домашнього насильства,  і був  ухвалений   закон. Він передбачає  більшу відповідальність для  кривдників.

Ірина Карюк, начальник відділу  ювенальної превенції  УПД ГУ НП в Полтавській області:Це можуть бути і громадські роботи 150-240 годин громадських робіт, арешт до шести місяців, обмеження волі до п’яти років, бо позбавлення волі до двох років.

У законодавство ввели визначення «постраждала дитина». Тепер відповідальність нестимуть не лише батьки, а й рідні.

Ірина Карюк, начальник відділу  ювенальної превенції  УПД ГУ НП в Полтавській області:Це може бути не лише батько  чи мати, це може бути ступінь рідства, особа, яка проживає  в одній квартирі. І ми можемо тому більш повноцінно працювати і вживати заходів реагування.

Згідно з новим законом поліція  може  заборонити контактувати  з рідними людині,  яка  вчинила насильство у сім’ї. Однак, ізолювати кривдника з родини не може.

Світлана Большева,психолог:Да. Ми закликаємо не терпіти насильства, щоб не замикалися в собі . Єдине, що хотілося б , щоб було більш серйозне покарання за насильство. Щоб був арешт ,позбавлення волі.  В іншому випадку ніякі попередження, в іншому ніякі приписні запити не дієві.Для того, щоб  це подолатимають більші важелі  впливу. Треба навчати поліцейських .

За минулий рік до ювенальної  поліції  Полтавщини  зі  скаргами   про насильство в сім’ї  звернулося  104 людини, з них дві дитини.  У 2016 році  таких  було 165.