Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

Фартовий Еней з’явиться у Полтаві

Фартовий Еней з’явиться у Полтаві

Фартовий Еней з'явиться у Полтаві. В обласному центрі встановлять міні-скульптуру головного героя «Енеїди» Івана Котляревського. Ініціативу реалізують за благодійні кошти полтавців. Коли та де можна побачити міні-скульптуру дізнавалася наша знімальна група.

У кораблі серед хвиль – прообразом для міні-скульптури Енея став герой мультфільму із 90-х років. Епізод випробування Енея у морі – наголос на містичності персонажу, каже автор встановленняміні-скульптури Вадим Ямщиков.

Вадим Ямщиков, ініціатор встановлення міні-скульптури у Полтаві: Він плив на човні. Не міг знайти вихід із ситуації. Доля йому допомогла за рахунок того, що він кинув монетку Богові. Бог дав вітер і він полетів. Ми схопилися за цю ідею.

Тому до міні-скульптури прикріплять монету, яку можна буде потерти на везіння. Гроші для виготовлення бронзового Енея збирали на інтернет-ресурсі. Знадобилося два місяці. Кошторис для скульптури, від начерку до встановлення, склав майже двадцять тисяч гривень. З ескізом допомагав художник-аніматор Едуард Кірич, який працював над образами мультфільму. Виготовив бронзову фігуру скульптор Михайло Колодко. Він спеціалізується на міні-скульптурах. Окрім Ужгорода, де живе митець, його роботи є й в інших містах та закордоном.

Михайло Колодко, скульптор: На відміну від попередніх скульптур, які в мене народжуються, коли я по Ужгороду гуляю і вже наперед знаю, де вона буде і як буде виглядати. То на такій відстані було неважко, а довго уявити формат і ту ситуацію, де буде.

За півроку бронзовий Еней був готовий. Наприкінці лютого його встановлять на фасаді універмагу у центрі Полтави. 

Вадим Ямщиков, ініціатор встановлення міні-скульптури у Полтаві: І туристи, і місцеві жителі відпочивають саме по вулиці Соборності. Це простір, вільний від рекламних нашарувань. Плюс про безпеку думали. Там знаходиться дві камери відеонагляду.

 Сильний і безстрашний народний звитяжець – таким Енея найчастіше зображають на ілюстраціях, каже Валентина Скриль. Найліпше, на її думку, це вдалося передати Анатолію Базилевичу у виданні «Енеїди» 1968 року. 

Валентина Скриль, старший науковий співробітник літературно-меморіального музею І. Котляревського: Як козарлюгу такого, для якого основне в житті – рідна земля, віра, народ, за який він готовий підняти ватагу таких самих оборонців.

Нагадаємо, епізод із «Енеїди» зображений на одному із барельєфів пам’ятника Івану Котляревському у Полтаві.