Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Міжнародний день рідної мови: яку мову вважають рідною полтавці?

Міжнародний день рідної мови: яку мову вважають рідною полтавці?

Сьогодні відзначають Міжнародний день рідної мови.  Для полтавської школярки Милани Альошиної - це українська. Цьогоріч вона перемогла на обласному етапі міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Що подобається дівчині у державній мові та яку мову вважають рідною інші полтавці – дивіться далі у сюжеті.

Милана Альошина, школярка:У сучасному світі кожен з нас має право вибору і має право займатися улюбленою справою. Так я обрала українську мову як шлях для здобуття своєї мрії.

Семикласниця Полтавської гімназії № 17 Милана Альошина зацікавилася українською мовою у середній школі. Її вивченню приділяє близько години на день. Дівчина бере участь у різних мовознавчих олімпіадах та конкурсах. Цьогоріч  перемогла на Полтавщині  у міжнародному конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика.

Милана Альошина, школярка: Щоб володіти українською мовою досконало має бути бажання. Я вивчаю шкільну програму, намагаюся запам’ятовувати якомога більше. Іноді якась інформація не залишається в голові, я її знову поновлюю. Я хочу, щоб я знала українську мову на високому рівні.

Школярка розповідає: інколи змушує близьких розмовляти українською, щоб вдосконалити свої навики. Помічає зацікавлення, каже, у державній мові і серед однолітків.

Милана Альошина, школярка: Кожен з нас, можливо, не так щиро українською мовою, але уже і не російською. Як тільки ми прийшли до школи, я чітко пам’ятаю, що багато з нас спілкувалися російською мовою. Але школа нас змінила. Зараз це суржик і ближче наближення до української мови. Тому що ми її чуємо повсюди. І я вважаю, що це правильно.

Зоя Гриценко, учитель української мови та літератури Полтавської гімназії № 17:  Можливо, дітям важко, тому що багато батьків російськомовних. Якщо в побуті не підтримується, то дуже важко перебудовуватися. Але діти стараються, діти намагаються.

18-річний студент Віталій Демяненко розмовляє рідною мовою, українською, з дитинства. Каже: спілкуватися нею зараз модно і патріотично.

Віталій Дем’яненко, студент: От у мене є одногрупниця і вона сама із Кременчука. Там же говорять російською. Але я знаю, що в її родині після всіх цих подій в Україні почали спілкуватися українською мовою. І в ЗМІ, і білдбордах стало більше української мови.

За останні роки українська стала популярною серед молоді, говорить учений-мовознавець Микола Степаненко. Та додає -  у державі є проблеми у мовній політиці та законодавстві,

Микола Степаненко, учений-мовознавець: Великою проблемою сьогодні є в Україні, що діє і до тепер Закон «Про засади державної мовної політики».  Він захищає інтереси не державної мови, а інших мов. Тому на порядку денному створення Закону «Про українську мову» і «Про мови етноменшин».

Нагадаємо, згідно з Законом України «Про засади державної мовної політики» рідна мова - перша мова, якою особа оволоділа у ранньому дитинстві.