Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

За правопорядком у селах стежитимуть шерифи

За правопорядком у селах стежитимуть шерифи

Шерифи можуть з’явитися при сільських радах Полтавщини. Такий пілотний проект втілюватимуть на території області. Шерифи стежитимуть за громадським порядком на території. Про варіанти створення цих посад та навіщо вони потрібні, коли є дільничні офіцери, дізнавалися Богдан Казирід та Ірина Соляник.

Це шерифи Старозбур’ївської сільської ради, що на Херсонщині. У громаді вони працюють більше десяти років. За цей час злочинність знизилася у чотирнадцять разів, каже керівниця проекту «Шерифи для нових громад» Наталія Баберіна. І додає: в області один дільничний офіцер на п’ять-десять сіл.

Наталія Бімбірайте, керівниця проекту «Шерифи для нових громад»: Відстані між селами великі, є п’ятдесят кілометрів. Фізично один дільничний, якщо він на 15 сіл, він не може бути одночасно скрізь. Тобто говорити про превентивну роботу, яка і є найбільш ефективна. Виходить так, шо якби й хотіли, не можуть.

Завдання шерифів – проводити превентивну, тобто попереджувальну роботу. Організатори проекту говорять: є чотири способи введення цієї посади у громадах. Перший: інспектори сільських рад та об’єднаних громад, роботу яких оплачують із місцевих бюджетів. Петро Рибальченко із Білоцерківської громади каже: гроші на це мають.

Петро Рибальченко, заступник голови Білоцерківської ОТГ: Потреба виникає доволі серйозна. У нас на території району 25 тис. населення. Якщо не помиляюся: 3 або 4 дільничних інспекторів. От я працюю 2,5 роки заступником голови ОТГ і їх змінилося троє.

Але ідею не втілюють, бо немає законодавчих норм, що регламентували б роботу шерифів. Згоден із колегою і Юрій Шинкарчук із Решетилівської міськради. У місті працює інспекторська група, яка стежить за благоустроєм та збереженням флори й фауни.

Юрій Шинкарчук, заступник Решетилівського міського голови: Перші роки були великі результати. Якщо ми за рік витягували 15 тис метрів сіток. Зараз набагато менше, бо є певна робота. От не можемо ми надати їм повноважень. Будь-який рейд ми робимо з працівникам поліції. Будь-який рейд самостійний, він неправомочний.

Другий спосіб ввести посаду: шерифами можуть бути добровільні помічники дільничних офіцерів.

Наталія Бімбірайте, керівниця проекту «Шерифи для нових громад»: Помічники дільничних офіцерів поліції… Зараз виникла виделка в законодавстві і їх фактично немає.

Третій варіант: представники громадських формувань, що займаються охороною громадського порядку. Також в громаді може з’явитися шериф через центр зайнятості. Стежити за правопорядком, як варіант громадських робіт. Платити охочим буде центр зайнятості та орган місцевого самоврядування. Галина Поліцкова називає цей варіант малоефективним.

Галина Поліцкова, начальник відділу організаційної роботи Полтавського обласного центру зайнятості: Дуже важко підібрати людину на цю роботу. Підібрати морально, психічно стійку людину. Участь у громадських роботах ніяким чином не захистить людину законодавчо. І ще: участь у громадських роботах для людини протягом календарного року обмежена 180 днями.

На Полтавщині нині двісті сімдесят п’ять дільничних офіцерів. Це на третину менше, аніж два роки тому. Сергій Гавловський каже: їм в роботі допомагатиме новий підрозділ - сектор реагування патрульної поліції.

Сергій Гавловський, заступник начальника відділу дільничних офіцерів ГУ НП Полтавщини: Самі групи реагування патрульної поліції, які в режимі патрулювання, забезпечують безпеку дорожнього руху, реагування на повідомлення і звернення громадян протидію правопорушенням. Штат цей складає 372 особи.

Також на території громад облаштовуватимуть поліцейські станції, де перебуватиме дільничний, група реагування, інспектор з ювенальної превенції і представник громадськості. Зокрема, можливо, й шериф. Окрім Полтавської та Херсонської областей, пілотний проект втілюватимуть на Харківщині.