Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Керівництво Суспільного зустрілося з членами президії й головами обласних осередків Профспілки працівників культури України

Керівництво Суспільного зустрілося з членами президії й головами обласних осередків Профспілки працівників культури України

Виконавчий директор ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" Олександр Лієв і член правління ПАТ "НСТУ" Микола Чернотицький взяли участь у засіданні президії ЦК Профспілки працівників культури України, яке відбулося 27 березня.

Як зазначила голова Профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна, представники НСТУ неодноразово зустрічалися з профспілковим активом на різних рівнях, однак зустріч, на якій присутні члени президії й представники обласних осередків, відбувається в такому форматі вперше.

Олександр Лієв розповів учасникам засідання про особливості переходу від державного мовлення до Суспільного, а також пояснив, із якими викликами стикається керівництво компанії у ході реформи.

Голова Профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна висловила вдячність керівництву ПАТ "НСТУ" за професійну й ефективну співпрацю з профспілкою. Вона наголосила, що незалежно від індивідуального ставлення членів профспілок до реформи НСТУ, слід пам’ятати, що створення суспільного мовника передбачено законом, який ухвалила Верховна Рада, і закон потрібно виконувати. Тож вона закликала об’єднати зусилля і знаходити спільну мову на всіх рівнях.

"Я щиро вдячна команді Суспільного за розуміння в цій непростій ситуації. Кожна сторона працювала професійно. Керівництво ПАТ "НСТУ" зробило все, щоб пом’якшити наслідки скорочення, і ми як Профспілка також професійно підготувалася, щоб пом’якшити наслідки рішення роботодавця. Уперше відбувалася така взаємодія з профспілкою з боку НСТУ, і наша профспілка вперше в житті проводила таку роботу. Це приклад, як повинні співпрацювати профспілка й адміністрація", – наголосила Людмила Перелигіна.

Своєю чергою виконавчий директор ПАТ "НСТУ" Олександр Лієв від імені всієї команди Суспільного подякував Профспілці працівників культури України за сприяння й розуміння в непростих питаннях реформи.

"Досі ніхто не робив реформи такого масштабу. Завдяки ефективній співпраці з профспілками нам вдалося провадити цю роботу з чітким дотриманням усіх норм законодавства. Як наслідок, у нас немає жодного судового позову щодо скорочень. Ми й надалі готові дослухатися до порад і коригувати свої дії", – сказав Олександр Лієв.

Він наголосив, що структурні реформи в НСТУ зумовлені, найперше, зміною юридичного статусу телерадіокомпанії, а саме – утворенням Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України". Унаслідок цієї зміни колишні ОДТРК, які були окремими юридичними особами, припинили своє існування, перетворившись у філії Суспільного. Відповідно, частину адміністративних функцій, які були потрібні в окремих ОДТРК раніше, тепер виконує центральна дирекція. Окрім того, в системі суспільного мовника кожна з філій має одні й ті самі цілі та завдання, а до контенту запроваджено єдині стандарти якості, тож було необхідно уніфікувати абсолютно різні за чисельністю й штатною структурою регіональні філії. Саме це переважно й зумовило скорочення штатних посад.

За словами Олександра Лієва, це найбільша реформа у сфері ЗМІ в Україні за увесь період незалежності. Це також найбільше скорочення посад у галузі. "Рік тому в компанії було 7057 штатних одиниць, а з квітня цього року їх стане 4510", – зазначив виконавчий директор ПАТ "НСТУ".

За останні 4 місяці відбулося 134 зустрічі-консультації з профспілками в регіонах і в центральній дирекції. За результатами цієї співпраці адміністрація ПАТ "НСТУ" й профспілкові організації спільно напрацювали комплекс заходів для пом’якшення умов скорочення штату та чисельності працівників при реформуванні ПАТ "НСТУ".

Так, зокрема, керівництво Суспільного пішло назустріч профспілкам і збільшило кількість посад у новому штаті компанії – додано 400 штатних посад, з яких 200 – у регіональних філіях.

У лютому-березні було проведено "ярмарки вакансій" у приміщеннях філій спільно з Державною службою зайнятості та її представництвами на місцях. За сприяння Ради Європи такі ярмарки відбулися у Львові, Дніпрі й Луцьку, а за рахунок фінансування НСТУ – в Харкові та Вінниці. Окрім того, у Харкові та Львові було відкрито 2 консультаційні центри, де щоденно працював представник центру зайнятості.

Як зауважив Олександр Лієв, "ярмарки вакансій" виявилися дуже ефективним кроком. Працівникам Суспільного було запропоновано понад 1000 вакансій. А в деяких філіях кількість посад від роботодавців була навіть більшою, ніж кількість людей, чиї посади потрапили під скорочення.

На вимогу профспілки упродовж лютого-березня 2018 року працівникам, які отримали письмове попередження про скорочення, компанія надала один на тиждень додатковий оплачуваний вихідний для пошуку роботи. І цією можливістю скористалося 1794 людини.

Окрім того, працівникам, котрі отримали письмові пропозиції адміністрації звільнитись за угодою сторін у період із 1 по 28 лютого, виплатили два посадові оклади при звільненні. Додатково згідно з домовленістю між ПАТ "НСТУ" й місцевими центрами зайнятості, працівники, котрі звільнилися за угодою сторін, могли отримати безповоротну фінансову допомогу на відкриття власної справи. Така програма діє в 7 регіонах, і станом на сьогодні цією допомогою скористалася 171 людина.

До 1 квітня працівникам Суспільного щоденно надає консультацію представник Профкому первинної профспілкової організації ПАТ "НСТУ" і для цього його увільнили від основної роботи зі збереженням заробітної платні. Працює також безкоштовна "гаряча лінія" для надання юридичних консультацій працівникам. Загалом було надано понад 650 таких консультацій.

Представників первинних профспілкових організацій було залучено до складу комісій із визначення переважного права на залишення на роботі працівників, які підлягають переведенню чи звільненню та попередженню про майбутнє звільнення з роботи. Це додатково гарантує, що всі необхідні для реформи зміни відбуваються з дотриманням вимог чинного законодавства України.

Так, щодо кожного працівника, котрий є членом профспілки і посада якого підпадає під скорочення, керівництво філії готувало спеціальне подання, щоб узгодити звільнення такої людини зі штату з первинною профспілковою організацією.

Станом на 26 березня є вже 1465 погоджень на звільнення членів профспілок від регіональних профкомів. Також, за словами Олександра Лієва, є 170 непогоджень, але, на жаль, частина з них ґрунтується на необ’єктивних висновках, а процес погодження ще триває.

Член правління Микола Чернотицький звернув увагу на проблему з критичним недофінансуванням компанії, що негативно впливає на хід реформи.

Незважаючи на норму Закону України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України", що передбачає 0,2% видатків Держбюджету на фінансування суспільного мовника щорічно, у 2017 році ПАТ "НСТУ" було недофінансовано на 200 млн грн, а у 2018 році НСТУ виділили тільки 776 млн грн, що більш ніж удвічі менше за гарантовану законом суму. Окрім того, цьогорічний бюджет Суспільного також є суттєво меншим за фінансування, котре виділяли попередні роки, коли компанія мала статус державної.

Попри критичне недофінансування Суспільне продовжує реформування компанії, в ході якого керівництво НСТУ тісно співпрацює з профспілковими органами, щоб мінімізувати негативний вплив скорочення на працівників.

На завершення зустрічі відбулась сесія запитань-відповідей, під час якої члени президії й представники обласних осередків профспілки мали змогу особисто поспілкуватися з керівництвом НСТУ про подальшу співпрацю.