Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Сьогодні відзначають Міжнародний день польоту людини в космос

Сьогодні відзначають Міжнародний день польоту людини в космос

Це портрет та речі льотчика-космонавта із Карлівщини Георгія Берегового. Він вилетів у відкритий космос на кораблі «Союз-3» у 1968-му. Під час його польоту провели першу в історії спробу злучення в космосі із безпілотним кораблем. Його взяли до загону космонавтів у 44-ри роки.

Ірина Пістоленко, завідувачка сектору Полтавського музею авіації та космонавтики: Його зарахували на прохання Сергія Корольова. Оскільки Корольов поділяв точку зору Берегового про роль людини під час космічного польоту. Береговий вважав, що від людини багато чого залежить, а їхні опоненти, що головна в космосі техніка.

А це праця Юрія Кондратюка «Завоювання міжпланетних просторів». Його ідеї  використовували при плануванні висадки американських астронавтів на Місяць. У книзі вчений розглянув траєкторію космічних польотів. А також – застосування ось цього крісла-ложементу.

Ірина Пістоленко, завідувачка сектору Полтавського музею авіації та космонавтики: для того, щоб полегшити умови під час старту і посадки, космонавт повинен лежати в кріслі. Ось ця внутрішня частин крісла-космонавта  - ложемент. Вона виготовляється за формою тіла кожного космонавта окремо.

Зустрічала астронавтів на космодромі «Байконур» Вероніка Шостак. Вона працювала на ньому більше 10 років. Там вела облік документації, яку опрацьовували після польоту.

Вероніка Шостак, голова Полтавського осередку ветеранів космодрому «Байконур»: Найбільше запуск мені запам’ятався із французами. Оце ракета піднялася і вона різко пішла до низу. А ми думаємо: все, аварія. Показується траєкторія, а потім вона плавно пішла, красиво.

Розвиток аерокосмічної галузі в Україні гальмує складана економічна і політична ситуація, каже Ірина Пістоленко.

Ірина Пістоленко, завідувачка сектору Полтавського музею авіації та космонавтики: Якщо ми зараз відмовимося від тих технологій, які були розроблені, від тих проектів, які були розроблені і на певний час про них забудемо, коли ситуація зміниться – ми можемо до них уже не повернутися.

Нагадаємо, на Полтавщині у селі Лютеньки (Гадяцького району) народився один із перших інженерів-артелеристів Олександр Засядько. Він розробив кілька типів порохових ракет. На його батьківщині громада та краєзнавці працюють над створенням музею на честь конструктора.