Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Юлія Логвиненко
Юлія Логвиненко

У Решетилівці відбулося свято до Дня вишиванки

У Решетилівці відбулося свято до Дня вишиванки

У сорочках ручної роботи. У Решетилівці відбулося свято до Дня вишиванки. Цей край відомий своєю вишивкою білим по білому. Наша знімальна група побувала в одному з осередків народних промислів ткацтва, килимарства і вишивки
Макар Музика не так давно пішов і відсвяткував перші іменини. Маленький решетилівчанин має 3 вишивані сорочки авторства мами.: "Мама в декреті", – говорить мама.  А синьо-білу блузку Марини створив... чоловік.
Микола Музика пояснює: "
Я думаю ну, виш'ю я жінці. Протягом двох років, мабуть, я оце вишивав. Це був у мене перший такий інстинкт мужності.Ми вже машинально, фільм який дивимося, і все – руки машинально вишивають собі".

 Після свята родина поспішає поїсти морозива. До майстерні рушить різбляр Олександр. На ньому помаранчева сорочка власного виробництва. За 20 років хлопець виготовив собі з десяток таких.

Олександр Вакуленко розповідає: Вишиваю з дитинства, мама привила натхнення таке. Дану сорочку я вишивав десь 2 місяці. Мені просто притаманні такі яскраві гарячі кольори. Ну а дизайн уже з мамою планували.

Мама – Надія Вакуленко. Майстриня зі стажем у півстоліття переконана: Решетилівка відома на весь світ. Для Полтавщини характерні пастельна гама кольорів і вишивка білим по білому.

Надія Вакуленко пояснює: У минулі часи фарбники дуже дорого коштували, тому використовували ниточку з тканини, з тієї, на якій вишивали. Червоне та чорне - ні, то більше Київщина, Житомирщина.

Ось таку блузку з відносно простим орнаментом досвідчена майстриня може вишити за місяць. Коштують такі роботи від тисячі гривень.

 Лиштву і вирізування використали на білій сукні. З цього еталону-зразка пів століття тому виготовили плаття для Софі Лорен.

Юрій Кисіль продовжує: У 1969 році знімалася у фільмі "Соняшники" у Чернечому яру на Диканщині. Вона чула про решетилівську вишивку і приїхала до нас, завітала і схотіла мати собі у колекції таку річ, яку потім демонструвала на подіумі в Римі.

 За 25 років існування у відділі ткацтва і вишивки Решетилівського районного краєзнавчого музею зібрали колекцію більш ніж із однієї тисячі експонатів. Найцінніший тут - килим "Древо життя" заслуженої майстрині, нині покійної Надії Бабенко:

ЛАЙВ: Оригінал цього килима знаходиться в ООН, в Нью-Йорку, в США. – розповів пан Юрій.

 Тут біля краєзнавчого музею відбулося свято до Дня вишиванки. Місцеві демонстрували свої сорочки і читали тематичні вірші.

ЛАЙВ: Мамину турботу збереже сорочка, захистять від лиха хрестика рядочки.

 Сама назва Решетилівки, за легендою, символічна.

Надія Вакуленко пояснює: Дуже часто використовували оцю техніку "прорізний прутик". Тобто решетили тканину.

 Родина Музик до наступного Дня вишиванки планує створити одне одному білі з білим сорочки. Юлія Логвиненко, Олексій Липоватий із Решетилівки для "Полтавських телевізійних новин". Юлія Логвиненко, Олексій Липоватий, "Новини на Першому".